Forever Together FCI - hodowla cocker spanieli angielskich

Idź do spisu treści

Menu główne

UŻYTKOWOŚĆ WORKING

 
 
 

Cocker spaniel  jest jedną z najstarszych ras psów myśliwskich. Jego nazwa nawiązuje do angielskiego słowa „woodcock- słonka”, gdyż używano go pierwotnie do polowań na słonki, często w gęstych zaroślach, w których dzięki swej wielkości i pasji bez trudu wypatrywał znajdujące się tam ptaki. Drugi człon nazwy spaniel wywodzi się od starofrancuskiego słowa  „espaigneul-hiszpański”, co wskazuje na ich pochodzenie od psów myśliwskich wyhodowanych w Hiszpanii.

 

 

Spaniele przybyły do Anglii wraz ze swoimi hiszpańskimi właścicielami. Angielscy arystokraci kupili lub otrzymali je jako cenne podarki i wykorzystywali, w swoich posiadłościach do polowania, doskonaląc rasę. Cocker spaniel jest zaliczany do płochaczy . Jego rolą jest wyszukanie, wypłoszenie i wypędzenie zwierzyny drobnej z niedostępnych zarośli, krzewów i szuwarów na linię strzału oraz aportowanie po strzale.
Niezależnie od klasycznej pracy wypłaszania, posiadają zdolność dochodzenia postrzałka sarny lub dzika. Mimo, iż tą zdolność mają we krwi, jedne instynktownie tropią z pasją i zaangażowaniem, inne wymagają rozbudzenia tych zdolności.  Przewodnik musi więc układać swojego psa według jego indywidualnych cech.

 
 
 

Wobec takiej sytuacji przed przystąpieniem do konkursów postanowiłam odpowiednio przygotować moje psy.
Pomogła mi w tym „JB – szkoła przewodników psów” pod przewodnictwem Joanny Bohdziun, w której obozach uczestniczyłam dwa razy w 2010r i w 2011r. Zajęcia były prowadzone w Białej nad Pilicą w okolicznych lasach. Uczestnictwo w tym kursie było jedną z najfajniejszych przygód jakie przeżyłam wspólnie z moimi z psami. Pracowaliśmy intensywnie, sprawdzaliśmy reakcję psów na odgłos strzału z broni palnej, poznałam zasady szkolenia w zakresie posłuszeństwa i pracy węchowej, nauczyłam się samodzielnie przygotowywać ścieżki tropowe i prawidłowo pracować z psem na ścieżce.

 

Nuka i Diego pomimo wytężonej pracy były szczęśliwe,a co najważniejsze rozwinęły w sobie pasję tropienia.
Szczególne podziękowania dla instruktorów: Joasi Bohdziun, Krzysztofa Grabarczyka, oraz Moniki i Tomka Warszawa za bardzo dobrą organizację kursu, profesjonalizm w pracy, cudowne podejście do psów oraz za cierpliwość i wyrozumiałość dla ich właścicieli :).
Kurs tropowców dał mi wiedzę i praktyczne wskazówki do dalszej pracy z psami. Dzięki temu, po powrocie do domu samodzielnie jeszcze pracowałam z psami w pobliskich lasach (bo już wiedziałam jak! :)). Efektem tego był udział w kilku konkursach tropowców i zdobyte dyplomy I stopnia! :)

 

Wyjazdy obozowe jak i Konkursy Pracy Tropowców dostarczyły mi i moim psom niezapomnianych wrażeń.
POLECAM WSZYSTKIM :)


* * * * *
 
 
 
2013 - 2024 |    Copyright
Tylicz www.siradje.pl